Nationella funktionärer Mensa Sverige

Medlemsadministration, adressändringar och medlemsärenden: support@mensa.se. Ange ditt medlemsnummer när du skriver till supporten.

Notera att du ska få ett automatiskt svar när ditt ärende är registrerat.

Supportansvarig: Malin Cederfjärd
E-post: supportansvarig@mensa.se

PR-ansvarig: vakant
E-post: pr-ansvarig@mensa.se

Talesperson (presskontakter, intervjuer): Karin W Tikkanen
E-post: talesperson@mensa.se

Gifted Children Program: Timmy Burchard
E-post: gcp-ansvarig@mensa.se

Social media: Amie Karlsson
E-post: social-media@mensa.se

Webbredaktör, mensa.se: Henrik Muskos
E-post: webbredaktor@mensa.se

IT-ansvarig: Mats Hasselquist
E-post: it-ansvarig@mensa.se
Supportärenden: it-support@mensa.se
Support via Facebook undanbedes

Medlemstidningen Legatus Mensae:
Kontakta redaktionen: redaktion@mensa.se
Chefredaktör: Lova Stribén
E-post: redaktor@mensa.se
Redaktör: Kristin Thored
E-post: viceredaktor@mensa.se
Layoutansvarig: Viktor Erik Jensen
E-post: layoutansvarig@mensa.se

Testsamordnare: Pontus Ekenstierna
E-post: testsamordnare@mensa.se

Testmaterialansvarig: Johan Aftonstråle
E-post: testmaterial@mensa.se

Testadministratör: Simon Larsson
E-post: testadmin@mensa.se

Testregistrerare: Simon Larsson
E-post: testreg@mensa.se

Utbildningsansvarig: Carina Ögell
E-post: utbildningsansvarig@mensa.se

Butiken: Josefin Enertz
E-post: butik@mensa.se

SIGHT: vakant
E-post: sight@mensa.se

Eventgruppsansvarig: Per Thorneus
E-post: eventgruppsansvarig@mensa.se

Bildbanksansvarig: Anna Eriksson
E-post: bildbanksansvarig@mensa.se

Förmånsansvarig: vakant
E-post: formansansvarig@mensa.se

SIG-ansvarig: vakant
E-post: sig-ansvarig@mensa.se

Ungdomskoordinator: Johan Ruthberg Sällquist
E-post: ungdomskoordinator@mensa.se

Nationella funktionärer som väljs av årsmötet

Ombudsman: Lennart Skärblom
Vice ombudsman: Ulle Östmark
E-post: ombudsman@mensa.se

Revisor: Stefano Giangiacomo
E-post: revisor@mensa.se

Valkommitté
E-post: val@mensa.se

  • Kristina Nielsen
  • Elina Velka
  • Desirée Edeskär
  • Suppleant Tove Verner-Carlsson